czym jest kremacja

Kremacja jest jedną z form pochówku zmarłych. Jeszcze do niedawna bardzo rzadko spotykana w Polsce , dziś staje się coraz popularniejsza. W czasie, gdy na cmentarzach brakuje miejsc na tradycyjne pochówki chowanie urn okazuje się bardzo praktycznym rozwiązaniem. Zaletą pogrzebu z kremacją jest również znacznie niższy koszt takiego pochówku.

Kremacja

Kremacją nazywamy proces spopielania zwłok. Zmarły znajdujący się w specjalnie przygotowanej trumnie zostaje umieszczony w piecu kremacyjnym. Tam zwłoki są poddawane działaniu powietrza nagrzanego do temperatury 800-1200 stopni. W wyniku spalenia w piecu pozostają jedynie prochy zmarłego, które następnie wsypuje się do przygotowanej wcześniej urny. W nowoczesnych piecach kremacyjnych ciało ludzkie nie ma kontaktu z ogniem. Jak wyżej wspomniano do spopielenia zwłok dochodzi w kontakcie z rozgrzanym powietrzem.

Przygotowanie ciała do kremacji

Przed kremacją ciało zmarłego jest przygotowywane do pochówku tak samo jak w przypadku pogrzebu tradycyjnego. W pierwszej kolejności zwłoki zostają przewiezione ze szpitala lub domu do kostnicy. Tam ciało czeka na pogrzeb. W czasie oczekiwania na pochówek zmarły jest przygotowywany do pogrzebu – m.in. czesany i ubierany. Trumnę z ciałem zmarłego udostępnia się rodzinie w celu pożegnania. Zanim ciało zostanie skremowane jest umieszczone w specjalnej trumnie. Ważne jest, aby trumna w całości uległa spaleniu, dlatego nie może być lakierowana ani nie może posiadać żadnych metalowych dodatków. Zazwyczaj do kremacji używane są tańsze trumny z miękkiego drewna np. z sosny. Niekiedy zamiast trumien drewnianych wykorzystywane są trumny wiklinowe lub kartonowe. Ze względu na konieczność całkowitego spopielenia zwłok ważne jest również to, w co ubrany jest zmarły. W zależności od życzenia rodziny ciało może być obleczone w całun lub zmarły może być ubrany w dostarczoną przez rodzinę odzież z zastrzeżeniem, że musi być ona wykonana z materiałów naturalnych i nie może posiadać elementów wykonanych z plastiku czy metalu.

Po kremacji

Proces kremacji trwa około 2 godzin. Po jego zakończeniu prochy zmarłego zostają przełożone do urny dostarczonej przez rodzinę. Następnie urna zostaje przekazana rodzinie lub jej przedstawicielowi i pochowana na cmentarzu.