ile kosztuje pogrzeb z kremacją

Koszt pogrzebu z kremacją jest zazwyczaj nieco niższy aniżeli w przypadku tradycyjnego pochówku. Niektóre z pozycji w cenniku są jednakowe zarówno dla tradycyjnego pochówku jak i pogrzebu z kremacją, jednak część jest zupełnie inna. Ile zatem przyjdzie zapłacić za pogrzeb z kremacją?

Koszt miejsca na cmentarzu

Jednym z pierwszych kosztów jakie przyjdzie nam ponieść jest wykupienie miejsca na cmentarzu. W przypadku pochówku urny z prochami istnieją dwie możliwości – złożenie urny w kolumbarium – specjalnej ścianie z miejscem na urny lub w tradycyjnym grobie ziemnym. Cena za miejsce na cmentarzu jest uzależniona od miasta i zarządcy cmentarza. Zazwyczaj miejsce wykupywane jest na okres 20 lat a cena kształtuje się od kilkuset złotych do kilku tysięcy.

Przygotowanie zmarłego do pochówku

Niezależnie od tego czy planowany jest pochówek tradycyjny czy też kremacja, zmarłego należy przygotować do takiej uroczystości. Zazwyczaj wszystkie czynności z tym związane wykonuje firma pogrzebowa. W skład przygotowania zmarłego do pochówku należą m.in. odebranie ciała z domu lub szpitala (300-500 zł), przewiezienie do kostnicy, przechowywanie ciała w chłodni (3 dni zazwyczaj są darmowe, za każdą kolejną dobę opłata ok. 50 zł), przygotowanie ciała do pochówku – umalowanie, uczesanie i ubranie (koszt ok. 300 zł. Jeśli pogrzeb organizuje specjalizująca się w tym firma wszystkie te czynności wliczone są w cenę pogrzebu.

Koszt kremacji

Koszt kremacji uzależniony jest od regionu Polski, gdzie będzie przeprowadzona. Koszt spopielenia zwłok to ok. 600-800 zł. Do kwoty tej niekiedy doliczana jest opłata z przewóz zwłok z miejsca, gdzie się znajdują do krematorium. Jest to opłata stała znajdująca się w cenniku zakładu pogrzebowego lub naliczana zgodnie z taryfą kilometrową ustalaną indywidualnie przez zakład. Najczęściej jest to 1,4 – 1,6 zł za kilometr.

Trumna i urna

Decydując się na kremację w koszt pogrzebu należy również wliczyć trumnę, w której zmarły zostanie skremowany. Najprostsze trumny drewniane kosztują 400-600 złotych. Do kremacji niekiedy wykorzystuje się także trumny papierowe, które kosztują ok. 150 zł. Po spopieleniu zwłok prochy umieszczane są w urnie. Jej cena uzależniona jest od wielkości, materiału z jakiego została wykonana oraz dodatkowych elementów. Najprostsze urny dostępne w sprzedaży można kupić już za ok. 200 zł. Bardziej eleganckie mogą kosztować 600-800 zł.

Czuwania, msza święta, pochówek religijny

W Polsce większość zmarłych chowanych jest w tradycji chrześcijańskiej. Podczas pochówku zmarłemu i  rodzinie towarzyszy ksiądz (ewentualnie pastor lub pop w zależności od wyznania). W przypadku większości pogrzebów w obrządku katolickim, przed pochówkiem odbywa się czuwanie modlitewne a następnie odprawiana jest msza święta. Dopiero ostatnim etapem jest samo grzebanie zmarłego. Za odprawienie pogrzebu zwyczajowo płaci się księdzu. W większości polskich parafii nie istnieje cennik pogrzebowy. Podziękowanie finansowe jest dobrowolne, a kwota przeznaczona na ten cel dowolna. Jeśli nie wiemy ile należy dać księdzu za pogrzeb warto zapytać o to najbliższych sąsiadów i znajomych.

Koszty dodatkowe pogrzebu z kremacją

W przypadku pogrzebu tradycyjnego jak i pogrzebu z kremacją konieczne jest poniesienie dodatkowych kosztów. Zwyczajowo rodzina kupuje wieńce lub wiązanki pożegnalne. Dodatkowo organizuje poczęstunek dla uczestników pogrzebu. Cena wiązanek i wieńców uzależniona jest od ich wielkości, rodzaju i gatunku kwiatów, ilości dodatkowych dekoracji. Najprostsze wiązanki można kupić już za kilkanaście złotych. Natomiast cena okazałego wieńca może wynieść nawet kilkaset złotych. W przypadku organizacji poczęstunku jego koszt uzależniony jest przede wszystkim od liczby uczestników oraz wybranego lokalu i menu.