jak się zachować na pogrzebie

Pogrzeb to ostatnie pożegnanie z osobą bliską lub znajomą. Jest to uroczystość bardzo poważna i wymagająca odpowiedniego zachowania od wszystkich żałobników. Podpowiadamy jak należy zachowywać się podczas uroczystości pogrzebowych.

Ubranie

Na pogrzeb należy ubrać się schludnie. Panowie powinni przyjść w garniturach lub w spodniach i marynarkach. W przypadku pań odzież może być bardziej zróżnicowana. Ubranie nie musi być w kolorze czarnym, ale najlepiej, aby były ciemne. Kolor czarny zalecany jest najbliższej rodzinie zmarłego.

Chusteczki

Wybierając się na pogrzeb warto zabezpieczyć się w chusteczki higieniczne. Nawet jeśli zmarły nie był naszym bliskim krewnym może zdarzyć się, że uronimy łzę. Niekiedy chusteczka może też przydać się osobie stojącej w pobliżu.

Kwiaty, wieńce, znicze

Zwyczajowo na pogrzeb zabierane są kwiaty, wieńce i znicze. Zakłada się, że większe wiązanki kwiatów czy wieńce są przynoszone przez krewnych zmarłego, zakład pracy czy organizacje, do których należał. Dalsza rodzina czy znajomi mogą przynieść tylko pojedyncze kwiaty czy znicze. Jeśli odbywa się pogrzeb urny wówczas nie zaleca się w ogóle zakupu dużych wiązanek lub wieńców, ponieważ może pojawić się problem z ich umieszczeniem przy grobie. Znacznie lepszym pomysłem jest przyniesienie pojedynczego kwiatu.

Kondolencje

Kondolencje składa się po pochowaniu zmarłego jego najbliższym. Należy je złożyć rodzinie, jeśli ją dobrze znamy, nawet jeśli sam zmarły nie był bliską nam osobą. Wystarczy kilka słów np. Bardzo nam przykro z powodu tej straty albo proszę przyjąć moje kondolencje.

Zakończenie pogrzebu

Osoby, które przyszły na ceremonię pogrzebową nie muszą pozostawać aż do momentu zasypania trumny. Najczęściej do końca przy grobie pozostaje rodzina. Groby murowane oraz miejsca pochówku urn w kolumbarium niekiedy są zamykane i zamurowywane po odejściu wszystkich żałobników.