epitafium

Epitafium jest to krótki tekst umieszczany na nagrobku. W jego treści znajdują się informacje dotyczące zmarłego. Kilka słów o jego zasługach albo fragment utworu literackiego wychwalającego jego osobę. W przeszłości słowem epitafium określano również pomniki stawiane ku jego czci. Forma epitafium z biegiem lat nieco się zmieniała. Dziś na niektórych nagrobkach obok tradycyjnych liter znajduje się także tajemniczy kwadracik – kod QR.

Czym jest kod QR

To dwuwymiarowy alfanumeryczny kod, za pomocą którego można kodować informacje w alfabecie arabskim, greckim czy hebrajskim. Swoim wyglądem przypomina kwadrat zapełniony kwadratami i prostokątami w różnych konfiguracjach. Kody QR można dziś spotkać na produktach żywnościowych, w gazetach i w wielu innych miejscach. Aby je odczytać potrzebny jest skaner ze specjalnym oprogramowaniem. W dzisiejszych warunkach rolę smartfona przejął smartfon z aparatem fotograficznym i aplikacją dekodującą.

Nagrobki 2.0

Jedną z możliwości wykorzystania kodu QR jest zakodowanie w nim informacji o osobie pochowanej w wybranym grobie. Pomysł powstał w Japonii i zgodnie z najnowszymi przewidywaniami miałby on zastąpić napisy znajdujące się na nagrobkach. W przyszłości wystarczyłoby zrobić smartfonem zdjęcie części nagrobka z kodem aby móc przeczytać biografię pochowanej w nim osoby. Dostępne będą także zdjęcia czy filmy oraz wszelkie informacje, które rodzina zechce umieścić w takim wirtualnym epitafium.

Czy nagrobki 2.0 wejdą w życie?

Japończycy, którzy kochają nowoczesne technologie, są zdania, że już niedługo taka forma wspomnień o zmarłym stanie się czymś zupełnie naturalnym. Każdy będzie chciał mieć na swoim nagrobku kod, dzięki któremu odwiedzający cmentarz będą mogli go poznać. Czy takie, nowoczesne rozwiązania mają szanse bytu w Polsce? Trudno powiedzieć. W naszym kraju cmentarze są miejscami zadumy i wyciszenia się. Większości z nas trudno jest sobie wyobrazić, aby podczas np. święta Wszystkich Świętych spacerować między grobami ze smartfonem i sprawdzać kim byli pochowani w nich ludzie.