kremacja cennik

Kremacja jest coraz częściej wybieraną formą pochówku. Dlatego też często pojawia się pytanie o jej koszt. Jak można się spodziewać cennik jest bardzo zróżnicowany i uzależniony od wielu czynników.

Cena kremacji – od czego zależy?

Cena kremacji uzależniona jest od wielu czynników. Wśród nich jest m.in. region, w którym taka forma pochówku będzie organizowana. Kolejnym czynnikiem jest dostęp do krematorium. Ponadto o ostatecznej cenie kremacji decydują również dodatkowe akcesoria niezbędne do jej wykonania.

Cena kremacji

Kremacja to proces, podczas którego ciało zmarłego zostaje poddane działaniu wysokiej temperatury 900 – 1200 stopni. Po spaleniu zwłok pozostaje jedynie popiół. Spopielenie zwłok odbywa się w piecach krematoryjnych. Sam proces trwa ok. 2 godzin. Koszt spopielenia zwłok to koszt 600-800 złotych. Cena uzależniona jest od regionu, w którym zostanie dokonana kremacja.

Cena trumny

Do dokonania spopielenia zwłok konieczna jest specjalna trumna. Ze względu na to, że musi ona ulec całkowitemu spaleniu zazwyczaj do tego rodzaju pochówku wybiera się tanie trumny wykonane z drewna sosnowego. Trumna przeznaczona do kremacji nie może posiadać elementów metalowych takich jak np. uchwyty czy krzyż. Ze względu na proces spalania nie może być również lakierowana. Najprostsze drewniane trumny do kremacji kosztują 400-600 złotych. Możliwa jest również kremacja w trumnie kartonowej. Jej koszt to 100-150 złotych.

Koszt transportu zwłok

Zgodnie z prawem każdy może wybrać kremację zamiast tradycyjnego pochówku. Warto jednak pamiętać, że nie w każdej miejscowości znajduje się krematorium. Dlatego często do ceny kremacji doliczana jest również opłata za dowóz zwłok do krematorium. Firmy pogrzebowe posiadają zazwyczaj własny cennik na transport zwłok. Niekiedy opłata ta jest już wliczona w cenę kremacji.

Cena urny

Powstałe po spopieleniu zwłok prochy umieszcza się w specjalnych urnach. Koszt urny jest bardzo zróżnicowany, podobnie jak w pochówku tradycyjnym – koszt trumny. Cena uzależniona jest od materiału z jakiego została wykonana urna a także od jej wyglądu czy użytych zdobień. W internecie można nabyć urny w cenie ok. 200 złotych. Jeśli zależy nam na urnie lepszej jakości można taką nabyć w cenie 600-800 złotych.

Powyższa lista kosztów dotyczy wyłącznie samej kremacji. Warto pamiętać, że do tej listy należy dodać jeszcze koszty związane z pogrzebem takie jak wykupienie miejsca na cmentarzu czy organizację stypy.