życzenie zmarlego

Są uroczystości w naszym życiu, którym towarzyszą ogromne ilości kwiatów. Piękne bukiety dostają dzieci na chrzest, potem na komunię, wesele, a w końcu podczas pogrzebu. Coraz częściej Polacy zauważają, że kwiaty cięte są piękne tylko przez chwilę i dlatego zaznaczają już w zaproszeniach na uroczystości takie jak np. wesele, że proszą o zamianę bukietu na maskotkę, przybory szkolne lub inne przedmioty, które następnie są ofiarowywane potrzebującym.

Ta praktyka stosowana zazwyczaj na ślubach coraz częściej jest przenoszona również na pogrzeby. Bywa, że zamiana wiązanek, wieńców i bukietów na drobne pieniądze lub maskotki jest dokonywana na życzenie zmarłego. Chce on pozostawić po sobie coś dobrego i dlatego zamiast kwiatów, które za chwilę zmarnieją, woli konkretny grosz lub przedmioty, z których będą mogli korzystać  potrzebujący.

Jak podejść do takiej prośby? Najlepiej z otwartą głową i sercem. Przecież nawet najpiękniejsza najdroższa wiązanka po kilku dniach będzie nadawała się do wyrzucenia, za to pieniądze lub przedmioty zebrane podczas pogrzebu będą mogły wspomóc potrzebujących.