Rodzaje urn

W Polsce rośnie  ilość pogrzebów, których częścią jest spopielenie zwłok. Do tego rodzaju pochówku wykorzystywane są specjalne trumny do kremacji, które wykorzystuje się podczas pożegnania ze zmarłym oraz spopielenia zwłok. Prochy zmarłych trafiają natomiast do przygotowanej urny, która następnie jest chowana na cmentarzu lub w kolumbarium. Dziś kilka słów rodzaju urn, które wykorzystuje się do chowania prochów zmarłych.

Urna dwuczęściowa

Najczęściej spotykane są urny składające się z dwóch części. Jedną z nich jest pojemnik, do którego wsypywane są prochy zmarłego, natomiast drugą – pokrywka, która zamyka całość. Urny tego typu można nabyć w zakładach pogrzebowych czy w sklepach internetowych. Można wybierać modele gotowe lub zamówić urnę spełniającą specjalne wymagania.

Urna trzyczęściowa

Ten rodzaj urny jest rzadziej spotykany. Urna składa się, podobnie jak urna dwuczęściowa z pojemnika na prochy oraz wieka a dodatkowo jest wyposażona w pojemnik na pamiątkowe przedmioty związane ze zmarłym. Do tego niewielkiego pojemnika rodzina wkłada np. drobną biżuterię czy ulubiony drobiazg.

Niezależnie od tego czy urna zbudowana jest z dwóch czy trzech części jej wielkość nie różni się znacząco. Dzięki temu można być pewnym, że niezależnie od modelu, który wybierzemy z pewnością zmieści się on zarówno w grobie wykopanym w ziemi jak i w już zbudowanym kolumbarium.