stypa

Stypa albo inaczej konsolacja, to inaczej spotkanie krewnych i znajomych po pogrzebie. Odbywa się ono zwyczajowo przy posiłku. Dziś kilka słów o tym, co należy wiedzieć podczas organizacji pogrzebu i stypy.

Stypa – kto organizuje?

Konsolację organizuje zazwyczaj przedstawiciel najbliższej rodziny, który zajmuje się także organizacją pogrzebu. W większości wypadków to właśnie ta osoba szuka lokalu, w którym odbędzie się spotkanie, zamawia posiłki oraz obsługę. Zdarza się również, że spotkanie odbywa się w domu zmarłego, gdzie przygotowaniem posiłków i obsługą gości zajmują się bliscy osoby zmarłej. Warto zauważyć, że organizacją stypy zajmują się niekiedy również domy pogrzebowe. Wspierają one swoich klientów na wiele różnych sposobów. Niektóre z zakładów pogrzebowych biorą na siebie rezerwację lokalu, zamówienie posiłków i przygotowanie całego spotkania. Członkowie rodziny pokrywają jedynie koszty przygotowania konsolacji. Inne zakłady pogrzebowe doradzają rodzinie zmarłego miejsca, gdzie można przygotować spotkanie po pogrzebie.

Zaproszenia

Stypa jest bardzo specyficznym spotkaniem rodzinnym, ponieważ goście nie otrzymują na nie zaproszenia. Po śmierci osoby bliskiej informuje się krewnych i znajomych o tym przykrym zdarzeniu. Podczas rozmów można zapytać czy osoba informowana zamierza przyjechać na pogrzeb i zostać na stypie czy też nie. Niestety zazwyczaj informacja o śmierci roznosi się samoczynnie z ust do ust i nie zawsze można określić ile osób pojawi się ostatecznie na pogrzebie, a następnie skorzysta z poczęstunku.

Ilość gości

Brak możliwości dokładnego określenia liczby gości, którzy pojawią się na stypie stanowi sporą trudność  podczas organizowania konsolacji, ponieważ nigdy niewiadomo ile osób się pojawi. Podczas organizacji spotkania po pogrzebie warto wybierać sale większe a posiłki takie, które można podzielić, dzięki czemu wystarczą dla dużej liczby osób. Doskonałym tego przykładem są zupy, które są ciepłym posiłkiem dla dużej ilości uczestników spotkania.

Stypa to spotkanie dla bliskich i znajomych zmarłego. Jest to czas na posiłek oraz wspominanie osoby, którą dopiero co pożegnaliśmy. Warto zadbać, aby przebiegało w milej atmosferze.