transport zwłok

Wraz ze wzrostem liczby Polaków mieszkających za granicą, rośnie również ilość wniosków o sprowadzenie zwłok zza granicy. Jest to zupełnie naturalne biorąc pod uwagę, że śmierć może się zdarzyć  nie tylko w domu, w Polsce, ale również podczas wyjazdu do bliskich w odwiedziny lub do pracy. Wielu Polakom mieszkającym czasowo na obczyźnie zależy na tym, by ich doczesne szczątki zostały pochowane w kraju. Aby tak się stało konieczne jest przewiezienie zwłok do Polski. Jak to zrobić?

Procedury związane z przewozem zwłok

Aby ciało zmarłego mogło przekroczyć granicę i zostać pochowane w Polsce, jego bliscy muszą przygotować całą listę dokumentów, na podstawie których zostanie wystawione pozwolenie na przewóz zwłok. Wśród dokumentów musi się znaleźć:

  • Oświadczenie o braku choroby zakaźnej;
  • Wniosek o sprowadzenie zwłok z zagranicy;
  • Upoważnienie do międzynarodowego transportu zwłok;
  • Upoważnienie do przewozu.

Niektóre zakłady pogrzebowe biorą na siebie przygotowanie wszystkich dokumentów. Jeśli konieczne jest sprowadzenie zwłok zmarłego z zagranicy warto wybrać właśnie taki zakład, który załatwia sam w imieniu rodziny większość formalności.

Transport zwłok – pojazd

Podczas transportu zwłok zza granicy bardzo ważnym elementem jest odpowiednio dostosowany do tego celu pojazd. Musi on składać się z dwóch części. W pierwszej z nich znajduje się kierowca ze swoim zmiennikiem. Druga część pojazdu jest przygotowana specjalnie do przewożenia trumny z ciałem. Musi się tam znajdować specjalny uchwyt, który zapobiegnie przesuwaniu się trumny podczas transportu. Ze względów epidemiologicznych wnętrze pojazdu musi być wykonane z łatwego do czyszczenia materiału. Pojazd musi być wyposażony w środki dezynfekujące, aby w razie konieczności można było szybko i skutecznie go odkazić. Samochód transportujący zwłoki musi być również odpowiednio oznaczony, w taki sposób, aby już na pierwszy rzut oka było wiadomo jaki ładunek przewozi.

Kabina kierowcy musi być oddzielona od części transportowej aby zminimalizować możliwość zakażenia kierowcy wirusami oraz bakteriami mogącymi znajdować się w ciele zmarłego. W części transportowej nie mogą również przebywać osoby trzecie.

Po przywiezieniu zwłok do miejsca docelowego trumna nie jest już otwierana, a jedynie chowana zgodnie z życzeniem rodziny.