urny pogrzebowe

W Polsce kremacje stanowią tylko niewielki odsetek pochówków. Jednak coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące tego rodzaju pogrzebów. Wśród nich jest to jaką urnę pogrzebową wybrać.

Na polskim rynku dostępnych jest coraz więcej modeli urn pogrzebowych. Różnią się one materiałem, z jakiego zostały wykonane, kształtem, a przede wszystkim ceną.

Materiał z jakiego wykonana jest urna

Trudno jest określić z czego wykonywane są najpopularniejsze urny pogrzebowe, ponieważ każdy z materiałów ma swoich zwolenników i przeciwników. Urny dostępne na naszym rynku wykonane są z:

  • Metalu – charakteryzują się dużą wytrzymałością;
  • Ze stali nierdzewnej – bardzo ciekawie prezentują się, można być pewnym, że materiał użyty do ich wytworzenia jest wysokiej jakości;
  • Drewniane – najczęściej wykonywane są z twardego drewna np. z dębiny, urny takie są trwałe bardzo odporne;
  • Kamień – urny kamienne są trwałe i prezentują się bardzo efektownie. Ich wygląd w dużej mierze zależy od rodzaju kamienia z jakiego są wykonane. Najczęściej stosuje się granit lub marmur;
  • Kompozyt – jest to sztuczny materiał imitujący kamień. Urny z kompozytu ładnie się prezentują, są dość trwałe i znacznie tańsze aniżeli urny kamienne.

Kształt urny

W zakładach pogrzebowych dostępne są urny mające standardowy kształt. Zazwyczaj w ofercie jest zaledwie kilka modeli do wyboru. Jeśli żadna z proponowanych urn nie spełnia Twoich oczekiwań możesz poszukać odpowiedniego modelu np. w sklepach internetowych. Niekiedy istnieje też możliwość zamówienia urny wykonanej zgodnie z projektem klienta.